|
Títol |
Estudi d'una IA generativa: Chat GPT |
|
Curs (nivell educatiu) |
4t ESO |
|
Àrea / Matèria / Àmbit |
Digitalització |
| Durada |
12 hores |
DESCRIPCIÓ
Per què aquesta situació d’aprenentatge? Està relacionada amb alguna altra? Quin és el context? Quin repte planteja?
|
Aquesta situació d'aprenentatge, centrada en l'estudi d'una IA generativa com Chat GPT, respon a la creixent importància de comprendre i navegar per les tecnologies emergents. Amb l'ús generalitzat de la IA, és essencial explorar els avantatges i desafiaments associats amb aquestes eines. Aquesta situació no només permet als participants explorar la complexitat del funcionament de Chat GPT i la seva utilització pràctica, sinó també abordar temes com la desinformació i els biaixos involucrats. El context és la ràpida evolució de la IA i la seva influència en àmbits com la comunicació, l'educació i la política. Aquesta SA contribueix a l'ODS 9 (Indústria, innovació i infraestructures) i l'ODS 17 (Aliances per a assolir els objectius), ja que reconeix la importància de col·laborar per abordar els reptes ètics i socials plantejats per la IA generativa. Tanmateix, en l’activitat final es contribueix a molts altres ODS com per exemple el 13 (Acció pel clima), el 5 (Igualtat de gènere) i el 3 (Salut i benestar). |
COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge s’afavoreix l’assoliment de les competències específiques següents:
|
Competències específiques |
Àrea o matèria |
|---|---|
|
CE1 Gestionar les eines i els dispositius informàtics i de comunicació d’ús quotidià aplicant els coneixements de maquinari i sistemes operatius per resoldre problemes tècnics senzills. |
Digitalització |
|
CE2 Idear solucions innovadores i creatives aplicant diferents formes de raonament, integrant-les en l’entorn personal d’aprenentatge tot fent ús de les eines i els recursos d’edició, la creació de continguts digitals i el desenvolupament d’aplicacions per optimitzar l’aprenentatge permanent. |
Digitalització |
|
CE3 Identificar riscos i amenaces i aplicar mesures preventives i correctives, adquirint hàbits que fomentin el benestar digital per protegir dispositius, dades personals i la pròpia salut. |
Digitalització |
|
CE4 Fer un ús actiu, responsable i ètic de les tecnologies digitals, valorant les possibles accions que cal fer a la xarxa i identificar-ne les repercussions per exercir una ciutadania digital crítica. |
Digitalització |
|
CE5 Analitzar l’impacte de les tecnologies digitals a la societat, a partir de la identificació dels canvis econòmics i socials a escala global, i aplicar les tecnologies emergents per al disseny de solucions a problemes reals tenint en compte els objectius de desenvolupament sostenible. |
Digitalització |
TRACTAMENT DE LES COMPETÈNCIES TRANSVERSALS
|
OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ
|
Objectius d’aprenentatge Què volem que aprengui l’alumnat i per a què? CAPACITAT + SABER + FINALITAT |
Criteris d’avaluació Com sabem que ho ha après? ACCIÓ + SABER + CONTEXT |
|---|---|
|
1. Gestionar amb habilitat eines informàtiques, aplicar el coneixement de maquinari i sistemes operatius per resoldre problemes tècnics quotidians i fomentar la creació de solucions creatives i innovadores integrades en l'entorn personal d'aprenentatge, optimitzant l'ús de recursos d'edició i continguts digitals per a l'aprenentatge permanent.(CE1, CE2) |
1. (Basat en la CE1) Utilitzarà eficaçment eines informàtiques per resoldre problemes tècnics quotidians, demostrant comprensió del maquinari i sistemes operatius en situacions reals d'ús digital. |
|
2. Identificar amb precisió riscos i amenaces digitals, aplicar mesures preventives i correctives per salvaguardar dispositius, dades personals i salut, afavorint un ús actiu, ètic i responsable de les tecnologies digitals, valorant-ne les accions i conseqüències a la xarxa i promocionant una ciutadania digital crítica.(CE3, CE4) |
3. (Basat en la CE3) Identificarà i analitzarà amb precisió riscos i amenaces digitals, aplicant mesures preventives i correctives en entorns digitals, demostrant la capacitat de protegir dispositius i dades personals en situacions reals. |
|
3. Analitzar l'impacte de les tecnologies digitals, especialment el Chat GPT, sobre la societat, identificar canvis econòmics i socials globals, i aplicar aquesta comprensió per idear solucions creatives i innovadores que considerin els objectius de desenvolupament sostenible, integrant-les amb eficàcia en l'entorn personal d'aprenentatge per a l'aprenentatge en curs. (CE5, CE24) |
5. (Basat en la CE5) Analitzarà críticament l'impacte de les tecnologies digitals, incloent el Chat GPT, en la societat i identificarà canvis econòmics i socials globals per aplicar aquest coneixement en la concepció de solucions creatives i innovadores que considerin els objectius de desenvolupament sostenible. |
SABERS
|
Saber |
Àrea o matèria |
|
|---|---|---|
|
1 |
Edició i creació de continguts: aplicacions de productivitat. (Interacció amb IA). |
Digitalització |
|
2 |
Comunicació i col·laboració sincrònica i asincrònica en xarxa. (Treball de Grup). |
Digitalització |
|
3 |
Creació i publicació de continguts en suport digital: presentacions i audiovisuals. |
Digitalització |
|
4 |
Anàlisi de l’impacte de les tecnologies digitals en la societat i els canvis socials i econòmics que se’n deriven. |
Digitalització |
|
5 |
Comprendre la cultura digital com a font d’aprenentatge permanent, coneixement de les tecnologies digitals emergents i els seus àmbits d’aplicació. |
Digitalització |
DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
Quines són les principals estratègies metodològiques que es preveuen utilitzar? Quins tipus d’agrupament realitzarem? Quins són els principals materials que necessitarem? Etc.
Estratègies Metodològiques:
Tipus d'Agrupament:
Principals Materials:
|
ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ
Context: En una aula amb ordinadors personals dels alumnes.
Repte: Comprensió del comportament de l'IA generativa, així com en l'avaluació crítica de les seves sortides. A més, la identificació i mitigació dels biaixos és un desafiament essencial per a la utilització ètica i eficaç de l'IA en diferents contextos.
Fil Conductor: Exploració deles implicacions de l'IA generativa mitjançant l'ús pràctic de Chat GPT, fomentant la capacitat d'avaluar, aplicar i reflexionar sobre aquesta tecnologia en contextos diversos.
|
Activitat |
Descripció de l’activitat d’aprenentatge i d’avaluació |
Temporització |
|---|---|---|
|
Activitats inicials Què en sabem? |
Activitat 1. World Building i creació d'escenaris : Cada grup crearà un escenari en un arxiu digital, utilitzant el format que millor s'adapti a les seves necessitats i habilitats. L'escenari futur ha de reflecir l'impacte de la tecnologia de IA generativa en alguns dels àmbits identificats com la desinformació. Criteri d'avaluació 1. (Basat en la CE1) |
3 h |
|
Activitats de desenvolupament Aprenem nous sabers |
Activitat 2: Reescriure el prompt: Cada grup ha de crear un nou prompt millorat, compartiran el prompt reescrit amb els detalls afegits i s'indicarà per què aquesta versió millorada és més clar i efectiva. Criteri d'avaluació 1. (Basat en la CE1) Criteris d'avaluació 2 i 6 (Basats en la CE2) Activitat 3: Usar Chat GPT com a 𝘊𝘖𝘈𝘊𝘏 per guiar-nos: Cada grup ha de valorar quins són els millors prompts que han creat de forma individual amb una sèrie d'estructures prooposades. Hauran de justificar els objectius triats i relacionar amb la motivació i la coherència de la seva elecció amb els propòsits d'aprenentatge. Criteri d'avaluació 1. (Basat en la CE1). Criteri d'avaluació 2 (Basat en la CE2) i criteri d'avaluació 3. (Basat en la CE3) |
1 h
2 h |
|
Activitats d’estructuració Què hem après? |
Activitat 4: Posar en pràctica les funcions acadèmiques: Cada grup tria una funció acadèmica per obtenir prompts que executin ajut acadèmic d'aquell àmbit. . Hauran d'aprofundit a la funció i redactar prompts dominant el propòsit, els components lingüístics i les aplicacions concretes. Amb la seva aplicació hauran de valorar la seva utilitat. Criteri d'avaluació 1. (Basat en la CE1). Criteri d'avaluació 6 (Basat en la CE2) i criteri d'avaluació 3. (Basat en la CE3) |
2 h |
|
Activitats d’aplicació Apliquem el que hem après |
Cas d'estudi 4: Tendència política de Chat GPT Cada grup utilitzarà les seves noves habilitats creant prompts per aplicar-los en un ambit diferent de l'acadèmic. Deprendrà de la seva nova habilitat per fer anàlisis de tendències o biaixos observats en Chat GPT. Criteri d'avaluació 1. (Basat en la CE1). Criteri d'avaluació 5 (CE5) i criteri d'avaluació 4 (Basat en la CE4) |
3 h |
|
Avaluació |
Per tota la SA, l'avaluació serà progressiva i es basarà en l'elaboració de petits informes o presentacions. Cada grup rebrà retroalimentació amb l'objectiu de fomentar la millora i l'enriquiment dels seus coneixements i habilitats. Activitat 1. World Building i creació d'escenaris.........................................20% de la nota Activitat 2: Reescriure el prompt .......................................................................20% de la nota Activitat 3: Usar Chat GPT com a 𝘊𝘖𝘈𝘊𝘏 per guiar-nos...................... 20% de la nota Activitat 4: Posar en pràctica les funcions acadèmiques...................... 20% de la nota Cas d'estudi 4: Tendència de Chat GPT.......................................................... 20% de la nota |
BREU DESCRIPCIÓ DE COM S’ABORDEN ELS VECTORS EN AQUESTA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
|
Aprenentatges competencials: Mitjançant l'ús de diverses activitats i interaccions amb el Chat GPT, els estudiants desenvolupen habilitats competencials com la comunicació efectiva, la resolució de problemes tècnics i l'avaluació crítica de la informació generada per IA. Perspectiva de gènere: Es promou la reflexió sobre els possibles biaixos de gènere i prejudicis que podrien emergir de l'IA generativa. Els estudiants exploren com aquestes tecnologies podrien reforçar o desafiar estereotips de gènere, fomentant la sensibilitat i el debat respecte a aquesta qüestió. Universalitat del currículum: Els materials i activitats es dissenyen per ser accessibles i inclusius per a tots els estudiants, independentment de les seves capacitats o habilitats. S'ofereixen diverses opcions d'aprenentatge perquè cada estudiant pugui participar i aprendre segons les seves necessitats. Qualitat de l'educació de les llengües: Es valora l'ús de diverses llengües i la traducció en les interaccions amb el Chat GPT. Els estudiants poden explorar com les IA generatives poden millorar l'aprenentatge de llengües i comprendre els desafiaments i oportunitats relacionats amb la comunicació multilingüe. Benestar emocional: Es promou un entorn d'aprenentatge segur i de suport, on els estudiants poden expressar les seves emocions i inquietuds relacionades amb l'ús de la IA generativa. Es f |
MESURES I SUPORTS UNIVERSALS
|
En aquesta situació d'aprenentatge, es poden utilitzar les següents mesures i suports universals:
|